Συνεργασία με το ΠΑΜΑΚ

”Ένα παράθυρο στο όνειρο”

“Ένα παράθυρο στο όνειρο” ονομάσαμε τη διαδικτυακή συνάντηση που πραγματοποιήθηκε την  Τετάρτη 30 Μαρτίου, με πρωτοβουλία του κ. Τριανταφυλλίδη Ανδρέα ΠΕ79.01, δασκάλου Μουσικής του σχολείου μας. Στη διάρκεια της συνάντησης οι μαθητές/τριες μετά από μια πρώτη εικονική περιήγηση στους χώρους του Πανεπιστημίου, είχαν την ευκαιρία να συμμετέχουν σε μια ουσιαστική συζήτηση τόσο με τον κ. Τσικουρίδη και τον κ. Καραμφίλλη Γεώργιο, (διδάσκοντα συμβασιούχο ΠΔ 407) όσο και με φοιτητές του τμήματος. Ειδικότερα, παρακολούθησαν διδασκαλία στο τρίχορδο μπουζούκι, τον τρόπο παιξίματος και δεξιοτεχνίας του, με τους φοιτητές της ειδίκευσης του 1ου, 2ου, 3ου και 4ου έτους (προετοιμασία πτυχιακής παρουσίασης) και  άκουσαν τραγούδια Ελλήνων συνθετών. Στη συνέχεια οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να θέσουν ερωτήματα στους καθηγητές και  στους φοιτητές σε σχέση με τις σπουδές πάνω στη μουσική, το συγκεκριμένο τμήμα, την συνέχιση σπουδών στην τριτοβάθμια εκπαίδευση, την επαγγελματική προοπτική.