Το μάζεμα της ελιάς!

Στις 28 Σεπτεμβρίου 2021 η Δευτέρα τάξη βγήκε από την αίθουσα της και άρχισε να μαζεύει ελιές.

Ο κύριος Κώστας ο δάσκαλος της Β τάξης, καθότι έμπειρος στις γεωργικές εργασίες, κλάδευε τα μεγαλύτερα κλαδιά και τα παιδιά με χτένες και με χαρά στα πρόσωπά τους έριχναν τις ελιές στους μουσαμάδες.

Έτσι κλάδεψαν τρία δέντρα με εθελοντική συνεργασία των μαθητών της τρίτης και της τετάρτης τάξης!!!

Λίγες ημέρες αργότερα, οι ελιές έγιναν λάδι και κάποιες ξεχωριστές ελιές (με μια παραδοσιακή διαδικασία) διατηρήθηκαν σε βάζα ως βρώσιμες.

Σημαντική ήταν η βοήθεια της κ. Ελένης της γυμνάστριας που προμήθευσε στους μαθητές, χτένες, μουσαμάδες, σκάλα καθώς και αγροτικό αυτοκίνητο για την απομάκρυνση των κλαδιών.

Σήμερα, προπαραμονές Χριστουγέννων έγινε ένα νηστίσιμο τραπέζι .

Πρώτη θέση το λάδι από τη συγκομιδή ελιάς που έγινε στις 28 Σεπτεμβρίου. Ανάψαμε καντηλάκι και με πρόσθετες γεύσεις όπως χαλβάς, κουλουράκια ,σαλάτα, ταραμάς και ελιές καλωσορίσαμε τα Χριστούγεννα. Μιλήσαμε για την προσευχή και τη σημασία της υγιεινής διατροφής και για την σπουδαιότητα της νηστείας!