Ταξιδεύοντας στην Ελλάδα με την Κ.Ο.Θ.- Μια μουσική περιήγηση με την Κρατική Ορχήστρα Θεσσαλονίκης σε ήχους, τραγούδια και χορευτικούς ρυθμούς της χώρας μας μέσα από τα έργα σπουδαίων Ελλήνων συνθετών.

Για δεύτερη φορά φέτος οι μαθητές/τριες του σχολείου μας είχαν την ευκαιρία να συμμετέχουν σε παρουσίαση προγράμματος της Κρατικής Ορχήστρας Θεσσαλονίκης.

Σε ένα ταξίδι στην έντεχνη ελληνική μουσική δημιουργία μέσα από τον ήχο της συμφωνικής ορχήστρας, δημοτικές μελωδίες, ρυθμοί και χοροί, μέσα από τη συνθετική ιδιοφυία του Νίκου Σκαλκώτα και του Γιάννη Κωνσταντινίδη μετετρεμμένα σε θαυμαστά συμφωνικά έργα μας μετέφεραν σε διάφορες γωνιές της Ελλάδας, αναδεικνύοντας έτσι την γόνιμη σχέση ανάμεσα στην ανώνυμη και τη λόγια ελληνική μουσική.

Διεύθυνση Ορχήστρας: Ζαφείρα – Αντζούς Ράμος

Παρουσίαση: Μαριάνα Μποζαπαλίδου