Συμμετοχή στον 11ο Μαραθώνιο Ανάγνωσης των εκδόσεων Μεταίχμιο με θέμα: «Φιλία είναι…»

Με ιδιαίτερη επιτυχία, η Β΄ τάξη του σχολείου συμμετείχε στον 11ο Μαραθώνιο Ανάγνωσης με θέμα: «Φιλία είναι…» των Εκδόσεων Μεταίχμιο. Πρόκειται για ένα ετήσιο εκπαιδευτικό πρόγραμμα Φιλαναγνωσίας με τη μορφή διαγωνισμού, που στόχο έχει την καλλιέργεια της φιλικής σχέσης των παιδιών με τη λογοτεχνία και την ανάγνωση και εντέλει την αγάπη τους για το βιβλίο, καθώς και τη γνωριμία τους με το έργο Ελλήνων και ξένων λογοτεχνών.

Στον φετινό Μαραθώνιο επιλέχθηκαν βιβλία Ελλήνων και ξένων συγγραφέων που καταπιάνονται με το θέμα της φιλίας. Μέσα από την ανάγνωση αυτών των κειμένων τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν διάφορες εκφάνσεις της και να ξεπεράσουν ορισμένα στερεότυπα και μύθους γύρω από αυτήν. Επίσης, να αναλογιστούν τη σημασία της και τελικά να συνειδητοποιήσουν ότι όσο δύσκολο κι αν είναι να χτιστεί μια φιλία, όσο κόπο και αν απαιτεί για να κρατηθεί ζωντανή, «κανένας δεν θα επέλεγε να ζει δίχως φίλους, κι ας είχε όλα τα υπόλοιπα αγαθά» (Αριστοτέλης).