Ημερήσια εκδρομή στον Αρχαιολογικό χώρο και στο Μουσείο Αμφίπολης

Στις αρχές του Ιούνη με ενθουσιασμό πραγματοποιήθηκε η ημερήσια εκδρομή του Σχολείου μας στον Αρχαιολογικό χώρο και στο Μουσείο Αμφίπολης και έπειτα στις κασκηνωτικές εγκαταστάσεις “Αλεξάνδρα “.

Σπουδαία συμβολή στο ταξίδι μας στην ιστορία, η παρουσία της κ. Ευαγγελίας, της ξεναγού μας.

Καταλυτική ήταν η ενημέρωση για τον τάφο του Στρατηγού Βρασίδα και η τοποθέτηση του στις γνώσεις μας για την ιστορία. Είδαμε το ολόχρυσο στεφάνι του σε προθήκη καθώς και πολλά άλλα, που το καθένα μας φανερώνει τον τρόπο ζωής….αρχαίων κατοίκων της σερραϊκής γης.

Σημαντικοί σταθμοί η γνώση για τη μάχη της Αμφίπολης, τα κτερίσματα, τις στλεγγίδες, το Βόρειο τείχος, την ξύλινη γέφυρα΄. Μπορέσαμε να αντιληφθούμε την σπουδαιότητα της αρχαίας πόλης και την αξία ενός τέτοιου αρχαιολογικού χώρου της ιδιαίτερης πατρίδας μας!!

Στην κατασκήνωση Αλεξάνδρα τα παιδιά φάγανε, διασκεδάσανε και προπαντός παίξανε!!!!

Στο τέλος … δροσιστήκαμε από την θαλασσινή αύρα!!!