“Aνοίγοντας τα φτερά μας στην επιχειρηματικότητα με τη βοήθεια του…ΧΑΜΟΜΗΛΙΟΥ!!!”

Στα Eργαστήρια Δεξιοτήτων τα τμήματα της Γ΄ τάξης (Γ 1 και Γ2 ), ασχολήθηκαν με τη φύση και πιο συγκεκριμένα με το «Mάζεμα του χαμομηλιού» στην τελευταία θεματική ενότητα. Η συγκεκριμένη ενότητα προωθεί την ανάπτυξη της επιχειρηματικότητας.

Τα παιδιά, μαζί με τις εκπαιδευτικούς των τμημάτων (Λαζαρίδου Δέσποινα- Ειρήνη ( Γ1 ) και Χρυσέλη Αναστασία ( Γ2 ), μάζεψαν χαμομήλι, το αποξήραναν, και στη συνέχεια το συσκεύασαν. Παρουσίασαν, επικοινώνησαν προώθησαν, τις ευεργετικές ιδιότητές του και «πούλησαν» το χαμομήλι στο σχολείο, προκειμένου να εξοικειωθούν με την έννοια της επιχειρηματικότητας. Τα παιδιά χάρηκαν πολύ με την δράση αυτή, αφού τους δόθηκε η ευκαιρία να νιώσουν, όχι μόνο δημιουργικά, αλλά και πρωτοπόρα!!!