Κλιμάκιο ειδικών συζητά με τους γονείς για τη βελτίωση των σχέσεων μεταξύ των μαθητών μας

Το σχολείο μας, σε συνεργασία με τον Σύμβουλο Εκπαίδευσης κ. Άγγελο Σανδραβέλη, το Κέντρο Κοινότητας Δήμου Ηράκλειας, τη Σύμβουλο Εκπαίδευσης Ψυχολόγων κα. Άννα Τέρτη και τριμελή Ομάδα Δράσης για την υποστήριξη των Ρομά στην Περιφέρεια Κεντρικής Μακεδονίας, οργάνωσε δύο συναντήσεις με τους γονείς των μαθητών (στις 06/12/2023 & στις 13/12/2023). Βασικοί στόχοι ήταν να συζητηθούν θέματα συγκρούσεων που παρουσιάζονται μεταξύ των παιδιών (του καταυλισμού και της τοπικής κοινότητας), να παρουσιαστούν οι προβληματισμοί των γονέων, να προταθούν κάποιοι βασικοί τρόποι επικοινωνίας και ορισμένες τεχνικές επίλυσης των όποιων διαφορών εντοπίζονται και να καλλιεργηθεί ένα κλίμα αλληλοκατανόησης, συνεργασίας και ενσυναίσθησης. Η πρώτη συνάντηση έγινε κατά βάση σε πλαίσιο ενημέρωσης – συζήτησης, ενώ η δεύτερη είχε πιο βιωματικό χαρακτήρα, καθώς αφορούσε στην επεξεργασία μιας μελέτης περίπτωσης. Οι γονείς εντάχθηκαν σε ομάδες και με τη βοήθεια των εκπαιδευτικών ανέλαβαν ρόλους, αποτύπωσαν την οπτική τους και παρουσίασαν το παραγόμενο της ομάδας τους στην ολομέλεια.