Γιορτή λήξης σχολικού έτους 2022-23!

Φέτος επιλέχτηκε η αποχαιρετιστήρια εκδήλωση του σχολείου να γίνει την Δευτέρα το απόγευμα στις 12 Ιουνίου !

Αποδείχτηκε ότι η ημέρα και η ώρα ήταν ιδανική αφού όλοι… μαθητές, εκπαιδευτικοί και γονείς θα μπορούσαν να είναι παρόντες!

Όλα ήταν έτοιμα και όλα ήταν όμορφα!!!

Με κέφι οι δασκάλες δημιούργησαν ένα θαλασσινό σκηνικό… που ταίριαζε με το πρόγραμμα που θα παρουσίαζε κάθε τάξη!

Η Α’ τάξη της κυρίας Δέσποινας και η Β’ τάξη της κυρίας Νέλης ντύθηκαν ναυτάκια και ταξίδεψαν με άσπρα καράβια… χόρεψαν με πολύ ενθουσιασμό και χαρούμενα !!!

Η Γ Τάξη της κυρίας Λίας και το Δ2 της κυρίας Γεωργίας παρουσίασαν ένα μουσικοθεατρικό δρώμενο με το πιο διδακτικό τίτλο!!!

“ΟΧΙ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ ΣΕ ΘΑΛΑΣΣΕΣ και ΑΚΤΕΣ”

Καβουράκια, χταπόδια, σαρδέλες και Ζαργάνες, κύματα και γλάροι στο τέλος πιάστηκαν σε ένα χορό πολύ διασκεδαστικό!!!

Το Δ2 της κυρίας Αλίκης έκανε θάλασσα τη ζωή των παιδιών και ομολόγησε κάθε παιδί το όνειρό του… το έκανε γλάρο και το έστειλε με καράβι μακριά να συναντήσει το μακρινό αύριο!

Η Ε τάξη του κ. Σάκη και η ΣΤ του κυρίου Χρήστου αλληλοαποχαιρετήθηκαν !

Ο Μάριος ένας μαθητής της Ε’ τάξης υποδύθηκε το ρόλο του δασκάλου και όλα τα εντός της τάξης βγήκαν σεργιάνι!!!

Μας διασκέδασαν και μας φόρτισαν συναισθηματικά αφού ακόμη μια ΣΤ’ τάξη μας αποχαιρετά!!!!

Τα κορίτσια της Ε και ΣΤ τάξης όπως κάθε χρόνο, χόρεψαν ένα πρόγραμμα ρυθμικής με κορδέλες !

Η μουσικός μας κ. Κοτσακιαχίδου Χαρά παρουσίασε ένα δρώμενο για μαθητές που δεν μπορούν να μιλήσουν!

Στα ακούσματα ενός μουσικού παραμυθιού οι μαθητές της Γ’ τάξης ζωγράφισαν το παραμύθι και το έδειξαν χωρίς λόγια στο κοινό της εκδήλωσης!

Ωστόσο θεωρήθηκε ότι ήταν μια ιδανική ώρα, όπου ήταν συγκεντρωμένοι όλοι οι γονείς και αρκετοί μαθητές γυμνασίου και λυκείου και έτσι η γυμνάστρια κ. Βατμανίδου Ελένη παρουσίασε με όλους τους μαθητές το πρόγραμμα που όλο το σχολείο συμμετείχε στον Μαθητόκοσμο!

Ένα πρόγραμμα αφιερωμένο στη Μικρασιατική καταστροφή!

Χαρούμενοι οι μικροί μαθητές τραγουδώντας το ” Ένα τρεχαντηράκι” χόρεψαν ένα παραδοσιακό χορό που κατέληγε σε βαλσάκι…!!!!! Ο χορός έφερε κέφι και γέλιου σε μικρούς και μεγάλους!!!

Οι μεγαλύτερες τάξεις χόρεψαν ένα χρονικό της Μικρασιατικής καταστροφής με απώτερο μήνυμα

“ΝΑΙ στην ΑΔΕΛΦΟΣΥΝΗ των ΛΑΩΝ”

Η όμορφη γιορτή κράτησε μιάμιση ώρα.. ωστόσο όταν τελείωσε…ΔΕΝ ΤΕΛΕΙΩΣΕ!!

Η ημέρα της εκδήλωσης ήταν και η ημέρα που ορίστηκε να ανακοινωθεί ότι η κυρία Χατζητόλιου Θωμαή δεν θα συνεχίσει να κρατά τη Διεύθυνση του Σχολείου!

Μόλις ανακοινώθηκε λοιπόν το θλιβερό για τους περισσότερους γεγονός η νύχτα της γιορτής αμέσως φορτίστηκε με συναισθήματα που έφερναν δάκρυα στα μάτια και στην καρδιά !

Κι έτσι η γιορτή είχε μια μοναδικότητα!

Ένα μπουκέτο λουλούδια και ένα νοσταλγικό τραγούδι….. θα συνοδεύουν τις αποσκευές των αναμνήσεών της!

Δύο ώρες και πλέον δεν ήταν αρκετές για τα μαθητές της ΣΤ τάξης που στήθηκαν μπροστά σε ένα βιντεοπροντζέκτορα και συνέχισαν να βλέπουν τη σχολική ζωή όλων των μαθητικών τους χρόνων!

Στο τέλος χόρεψαν και απλά δεν ήθελαν να τελειώσει το πάρτι!