Εκπαιδευτική επίσκεψη στο Μουσείο Ξενάκη στις Σέρρες!

Το τμήμα Δ2 του σχολείου μας συμμετείχε στο δίκτυο του προγράμματος «Κι αν ήσουν εσύ;», υλοποιώντας πολλές βιωματικές δράσεις ευαισθητοποίησης στα ανθρώπινα δικαιώματα και σε θέματα προσφύγων.

Μάλιστα, στις 12-05-2023 η συγκεκριμένη τάξη πραγματοποίησε εκπαιδευτική επίσκεψη στο μουσείο Ξενάκη στις Σέρρες, όπου και έλαβε μέρος σε καλλιτεχνικές δραστηριότητες μαζί με πρόσφυγες μαθητές και με μαθητές όλων των σχολείων που συμμετείχαν στο πρόγραμμα.

Με την καθοδήγηση εικαστικών, τα παιδιά συνεργάστηκαν και δημιούργησαν τα δικά τους έργα, αποτυπώνοντας στοιχεία της αισθητικής και της κουλτούρας τους, επικοινωνώντας τα δικά τους μηνύματα για έναν κόσμο ανεκτικότητας, αλληλοσεβασμού και ειρηνικής συνύπαρξης.