Παγκόσμια Ημέρα ΑΜΕΑ

Σήμερα Δευτέρα 5 Δεκεμβρίου, αντί του Σαββάτου, έγινε αφιέρωμα στα άτομα με ειδικές δυσκολίες, καθώς η 3η Δεκεμβρίου έχει καθιερωθεί ως Παγκόσμια Ημέρα για τα Άτομα Με Ειδικές Ανάγκες (ΑΜΕΑ).

Όλες οι τάξεις του σχολείου μαζί και η καθεμία χωριστά έστειλαν  το δικό τους μήνυμα!

Ναι! στο δικαίωμα των παιδιών με ειδικές ανάγκες να συμμετέχουν στο παιχνίδι!

Ναι! στο δικαίωμα των ατόμων με ειδικές ανάγκες στη Ζωή!

Τα παιδιά, μεταξύ άλλων, είδανε δύο μικρά βιντεοκλίπ με ερωτήσεις προβληματισμού των μαθητών μας και ναι(!) απάντησαν σωστά σε όλες!

Και τέλος μάθανε την πιο μαγική λέξη της ελληνικής γλώσσας στα αγγλικά που παρουσίασαν με το δικό τους τρόπο οι μικρότεροι μαθητές!

«Respect!!!»

Γιατί να είναι έγκλημα το να είναι κάποιος διαφορετικός?

Το μεγαλείο στη γιορτή ήταν το τραγούδι της έκτης τάξης!

Είναι σπουδαίο να ξέρουν τα παιδιά να τραγουδάνε!

«…We are the world!

We are the children !…»

ένα τραγούδι που κάποτε τραγούδησαν σαράντα και πλέον “αστέρες” του αμερικανικού πενταγράμμου…!

Την γιορτή ανέλαβε η  καθηγήτρια Αγγλικών κ. Ρένα και συνεργάστηκαν η καθηγήτρια Μουσικής Αγωγής  κ. Χαρά και η καθηγήτρια Φυσικής αγωγής κ. Ελένη.