Be Healthy! E-twinning Project!

Ο υγιεινός τρόπος ζωής δεν είναι μόνο η απουσία ασθένειας ή η ίασή της. Eίναι μια κατάσταση πλήρους σωματικής, ψυχικής και κοινωνικής ευεξίας. Αυτό σημαίνει να έχουμε μια ισορροπημένη διατροφή, τακτική άσκηση, να αποφεύγουμε τις κακές συνήθειες και να ξεκουραζόμαστε πολύ.

Οι μαθητές μπορούν να μάθουν νέο λεξιλόγιο, να παίξουν διαδικτυακά παιχνίδια, να χρησιμοποιήσουν εφαρμογές και να γνωρίσουν ευρωπαίους μαθητές.

Χάρη στο έργο προωθούμε την ευαισθητοποίηση για τη σημασία του υγιεινού τρόπου ζωής και των συνηθειών.

Στο πρόγραμμα συμμετείχαν οι μαθητές  και οι μαθήτριες της  ΣΤ.

Στα πλαίσια του προγράμματος οι μαθητές/τριες ενημερώθηκαν για τους σκοπούς του προγράμματος,

θυμήθηκαν τους κανόνες ασφάλειας στο διαδίκτυο

και μαζί με τους γονείς και εκπαιδευτικούς συμμετείχαν σε έρευνα σχετικά με το πρόγραμμα και τα αναμενόμενα αποτελέσματα.

Δημιούργησαν το δικό τους logo και συμμετείχαν σε διαγωνισμό για την ανάδειξη του καλύτερου και στη δημιουργία e-book με τα logos.

(Πατήστε στην εικόνα για να δείτε το e-book)

Συμμετείχαν στην δημιουργία padlet όπου όλα τα σχολεία συγκέντρωσαν ή/και δημιούργησαν δραστηριότητες, online games, τραγούδια, συνταγές παιχνίδια, αθλήματα και πολλά άλλα.

Χρησιμοποιώντας εφαρμογές (ppt, copcut, avatarMaker, κ.ά.) παρουσίασαν τους εαυτούς τους, το σχολείο τους, τον τόπο τους.

Οι διακρατικές ομάδες συνδημιούργησαν συνεργατικές αφίσες με θέμα ‘Healthy Lifestyle’,(Canva, Poster my wall)

ένα ευρωπαϊκό μενού στην καντίνα του σχολείου, και σε e-book

παρουσίασαν εθνικές συνταγές που συμπεριλήφθηκαν σε e-book

Στη συνέχεια και σύμφωνα με το σχεδιασμό του project, οι μαθητές πάλι σε συνεργασία  με τους εταίρους  των υποομάδων δημιούργησαν συνεργατικό video για ένα παραδοσιακό σπορ της χώρας  και τους κανόνες που το διέπουν.

Εκτός από αυτό, δημιούργησαν και συνεργατικό βίντεο με παραδοσιακό παιχνίδι που παίζουν την ώρα του διαλείμματος στην αυλή του σχολείου.

Όλα αυτά συμπεριλήφθηκαν σε αντίστοιχα e-books και videos.

Κορυφαία δράση του προγράμματος η συμμετοχή όλων των συμμετεχόντων σε διαζώσης online παιχνίδι Kahoot

Παράλληλα χρησιμοποίησαν πολλαπλά το Twinspace του έργου και συνεργάστηκαν με παιδιά από άλλες ευρωπαϊκές χώρες.